Fachowa opieka nad osobami starszymi

Pielęgniarstwo

Pielęgniarstwo

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielka odpowiedzialność ciąży na osobach zajmujących się pielęgniarstwem. Pielęgniarka odpowiada za stan chorego – nie tylko za zdrowie fizyczne. Dobra pielęgniarka – z prawdziwym powołaniem – otacza pacjentów troską, jest ich mentorem, edukatorem, a nawet rzecznikiem w relacjach z szeroko pojętą służbą zdrowia.

Coraz częściej do zadań pielęgniarki należy opieka nad pacjentami, którzy przekroczyli już granicę 65 roku życia. Są to zwykle obowiązki o charakterze nie tylko opiekuńczym, ale i pielęgnacyjnym. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest coraz szybciej postępujący proces starzenia się naszego społeczeństwa.

Przed rozpoczęciem współpracy z pacjentem pielęgniarka powinna dokonać rzetelnej oceny jego samodzielności – nie tylko w kwestii wykonywania podstawowych czynności i codziennych obowiązków, ale również w sferze fizycznej oraz socjalnej. Jednak często w pacjencie znajdują się pewne rezerwy sił, które mogą pomóc pacjentowi, hamując jego podupadający stan zdrowia. Zadaniem pielęgniarki jest dostrzeżenie tych rezerw i umiejętna ich stymulacja. Dzięki temu można pozytywnie wpłynąć nie tylko na samodzielność, ale i na jakość życia pacjenta. Niestety, czasem pielęgniarka jest zmuszona ograniczyć swoją pomoc przede wszystkim do wsparcia dla rodziny, by ta mogła w spokoju przygotować się do pożegnania bliskiej osoby.

Pragniemy podpowiedzieć Państwu, z jakiej pomocy pielęgniarskiej można korzystać, by pomóc swoim schorowanym bliskim. Zapraszamy do szczegółowego zaznajomienia się z naszą stroną.