Fachowa opieka nad osobami starszymi

Opiekunowie medyczni

Opiekunowie medyczni

Opiekun medyczny ma za zadane towarzyszyć osobie chorej i potrzebującej w jej własnym domu. To on pomaga w codziennej walce z chorobą, niepełnosprawnością i, często pogłębiającymi się, słabościami. Opiekun medyczny pełni nie tylko rolę pielęgniarza, ale i towarzysza – takiego na dobre i złe, który każdego dnia dzielnie pełni wartę przy łóżku chorego.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że opiekun medyczny to kategoria zawodowa – choć nowa, to szybko zdobywa popularność ze względu na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę nad chorymi i niepełnosprawnymi. Praca takiej osoby jest ciężka, często syzyfowa, a jej efekty trudno dostrzec gołym okiem – nie zawsze bowiem przekładają się na wyraźną poprawę stanu zdrowia. Opiekun medyczny to przede wszystkim osoba, która ma przynosić ulgę potrzebującym oraz zapewniać im pomoc w wykonywaniu codziennych czynności – a jest ich naprawdę wiele. Ludzie zdrowi często nie zdają sobie sprawy z tego – jak wiele.

Zadanie opiekuna medycznego często biorą na siebie najbliższe dla chorego osoby. Ale mogą zostać nim także osoby „z przypadku”, dla których jest to to nie tylko misja, ale i ścieżka zawodowa.

Szkoła i kursy jedynie połowicznie przygotowują do pracy opiekuna. Kluczowe jest doświadczenie oraz umiejętności praktyczne zdobyte metodą prób i błędów. Nasz portal – OpiekaPielęgniarska.pl – postawił sobie za zadanie usystematyzowanie tejże wiedzy, tworząc z niej konkretne kategorie i problemy opiekuńcze.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące szeroko pojętej opieki medycznej, zachęcamy do kontaktu. Postaramy się rozwiązać każdy problem.