Fachowa opieka nad osobami starszymi

Kiedy należy pomyśleć o prywatnej opiece pielęgniarskiej?

Osoby przewlekle chore mają prawo do świadczenia pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. W takiej sytuacji pielęgniarka w określonych terminach przyjeżdża do domu pacjenta, by wykonać potrzebne czynności. Działania te są bezpłatne. Mogą jednak pojawić się sytuacje, w których niezbędne będzie zaangażowanie prywatnej pielęgniarki. Kiedy warto o tym pomyśleć?

Czynności domowe wykonywane przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są w domu pacjenta jedynie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 18:00. Jeśli z jakichś powodów regularne wsparcie pielęgniarki niezbędne jest w weekendy lub w nocy, wówczas warto pomyśleć o zaangażowaniu prywatnej opieki pielęgniarskiej.

Jeśli chcesz, by chory został objęty bezpłatną długoterminową opieką pielęgniarską, musisz wiedzieć, że nie mogą z niej korzystać osoby w ostrej fazie choroby psychicznej, które są uzależnione lub znajdują się w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. W takich sytuacjach również opieka prywatna wydaje się niezbędnym rozwiązaniem.